LETEM FANOUŠKOVSKÝM SVĚTEM: SKOTSKO

9. dubna 2009 v 9:00 | Morty
Minule jsme zavítali do Turecka, dnes půjdeme trochu víc na sever a západ. Do země, která dala světu whisky, kilt nebo dudy, spisovatele A.C.Doyla, W.Scotta či trenéra Alexe Fergusona. Vydáme se na prohlídku fanouškovské scény do země, ve které se odehrává jedno z nejvypjatějších městských derby na světě - do Skotska.


Co se vám vybaví, když se řekne Skotsko a fotbal? Dovolím si hádat - Celtic nebo Rangers. Popř. oba najednou. Staré firmy, jak se klubům říká, totiž jsou alfou a omegou skotského fotbalu.

Celtic vs. Rangers

Od počátku skotské Premier League se mistrovský titul udílel desetkrát. Pokaždé si triumfálního pocitu z vítězství užíval klub z největšího skotského města Glasgow - 6x vyhrál Celtic, 4x Rangers. Kluby s jednoznačně nejvíce fanoušky v zemi jsou nepřekonatelné. Stejné je to i se vztahem mezi fanoušky těchto klubů - rivalita totiž nezná mezí.

Křesťané na celém světě věří v jednoho boha, v Glasgow však mají velký problém. Fanoušci neví, jestli bůh nosí zelenobílý dres Celticu, nebo modrý od Rangers. Kořeny nevraživosti totiž spočívají v náboženství - Celticu fandí většinou katolíci, "jezdcům" protestanti.

Do roku 1888 fungoval v Glasgow jediný klub - Rangers. Jenže pak zde přišli katolíci z Irska, kteří si dovolili založit vlastní klub. Většina katolíků byli v 19. století chudí dělníci a bohaté protestanty nenáviděli. Při prvním vzájemném utkání porazil Celtic svého soka 5:2, což fanoušci "jezdců" nemohli vydýchat. Tuto potupu už nikdy nepřekousli a Celtic se stal jejich jasným rivalem.

Přestože náboženský podtext se po čase téměř vytratil, i dnes se najdou fanoušci, kteří věří, že pokud nejste protestant, nebo katolík, nemůžete být opravdový fanoušek vašeho klubu. Takových lidí sice ubývá, rivalita ale zůstává. Při každém derby se domácí fanoušci snaží vytáhnout nad fanoušky soupeře. S bouřící atmosférou se postupně bitva přesunuje z tribun na trávník. Skotský fotbal je považován za jeden z nejtvrdších na celém světě. A v derby to platí dvojnásob.

Utkání nesmiřitelných rivalů se bohužel nevyhla obrovská tragédie. Začátkem roku 1971 sledovali fanoušci na stadionu Rangers dominanci Celticu, který vstřelil vedoucí gól na 1:0 a nad Rangers měl neustálou převahu. Krátce před závěrečným hvizdem začali zklamaní fanoušci opouštět svá místa. Dav pochodující ze stadionu však zachytil zprávu o vyrovnání utkání a rychle spěchal zpět do hlediště. Ocelové zábrany však náhlý nápor vracejícího se davu a doslova vylil masu lidí, betonu a oceli na hlavy lidí ve spodních řadách. 66 lidí zahynulo.

Při derby nepřátelé na život a na smrt, v obyčejném životě kamarádi. Tak vypadá v Glasgow vztah mezi mnoha lidmi. Chodí spolu do školy, do práce či na pivo, když ale přijde derby, stanou se nepřáteli. Celých devadesát minut jsou schopni na sebe řvát ty nejsprostší nadávky a druhý den v práci se pozdraví a povykládají si o fotbale. Takový je fotbal v největším městě Skotska.

Celtic F.C.

Založení klubu: 1888
Stadion: Celtic Park (kapacita 60.832 diváků)

Na straně Celticu stojí převážně katoličtí fanoušci a protože má klub irské kořeny, má obrovskou základnu i v Irsku. Fanoušci Rangers posměšně nazývají Celtic nejpopulárnějším irským klubem na světě. Všeobecně se tvrdí, že příznivci Celticu jsou umírněnější než ti z Rangers a více se soustředí na fotbalové pozadí rivality, než na to politické. Ani oni však nejsou svatí. Problémoví jsou zejména irští fanoušci, kteří přenášejí do fotbalu politické napětí vyplývající z jejich nenávisti vůči Britům. Ve vztahu k reprezentaci je zajímavé, že ačkoli je Celtic skotský klub, polovina jeho fanoušků fandí při reprezentačních akcích Irsku. Severní Irsko je považováno za za okupované území Velkou Británií. Před zápasy si můžete koupit u stadionu placky s nápisem "IRA" (Irská republikánská armáda).

Do Celtic Parku chodí více diváků než na stadion Rangers, a to hlavně díky větší kapacitě stadionu. Průměrná návštěva dosahuje 57.500 fanoušků, což znamená, že v podstatě všechna utkání jsou vyprodaná. V rámci celé Evropy je Celtic s tímto průměrem v elitní desítce.

O atmosféře je asi zbytečné se zmiňovat. Jedním slovem je fantastická. Hymnou klubu je píseň You will never walk alone, kterou jako první využil Liverpool. Dnes ji používá také nizozemský Feyenoord či Twente.

Zajímavost na konec: V roce 2003 se klub probojoval do finále Poháru UEFA. Do Sevilly, kde se finále konalo, odcestovalo něuvěřitelných 40.000 fanoušků Celticu. A to přesto, že pro ně bylo vyhrazeno několikanásobně méně vstupenek...

Stadion
Prezentace

Rangers F.C.

Založení: 1873
Stadion: Ibrox Stadium (kapacita 51.082 diváků)

Fanoušci Rangers jsou v 9 z 10 případů protestanti, kteří se otevřeně přiznávají k podpoře Skotska jako součásti Britského společenství. Podobně jako příznivci Celticu se i "jezdci" při reprezentačních akcích dělí. Minimálně polovina z nich fandí více anglickému výběru než skotskému.

Oproti fanouškům Celticu jsou temperamentnější, jejich politické názory bývají radikálnější a při zápasech se často uchylují k náboženským provokacím, za což byl klub několikrát postižen. Fanoušci Rangers bývají obviňováni z vytváření nepokojů ať už na stadionu, nebo mimo něj. Provokativní písně využívající motivy historických katastrof Irů - zakladatelů Celticu se přes zákaz stále zpívají. V dnešní době mají Rangers příznivce v různých koutech světa - v Severním Irsku, USA, Kanadě či Austrálii.

Průměrná návštěvnost je těsně pod 50.000 diváky na zápas, což je jen pár stovek pod maximem. Zajímavé je heslo fanoušků: Mám-li si vybrat manželku nebo Rangers, volím Rangers.

Stadion
Prezentace

Hearts vs. Hibernian

Derby o Glasgow však není jediným městským derby ve Skotsku. V hlavním městě Edinburgh si to mezí sebou rozdávají Heart of Midlothian a Hibernian. Mezi těmito kluby panuje velká rivalita, která se datuje již od založení klubů v 70.letech 19.století.

Hibernian byl založen katolickým kostelem, jak bylo v počátcích fotbalu běžné, a jako takový vytvořen hlavně irskými imigranty. Irské kořeny byly sice postupně bagatelizovány, stále však vidíme jejich velký vliv v klubovém jménu, znaku a barvách.

Není přesně definované, jaké skupiny lidí fandí tomu či onomu klubu. Přesto se najde pár drbů, které mezi lidmi kolují. Hibees, jak se říká fanouškům Hibernian, mají být méně zámožní a více utlačovaní. Příznivci Hearts považují sami sebe za vznešenější buržoazii, zatímco Hibees se vidí jako zástupci ošuntělejší pracovní třídy - tak trochu jako chátra. Hearts, podobně jako Rangers v Glasgow, jsou klubem, který má příznivce i mezi právníky či bankéři. To však neznamená, že by mezi fanoušky byli samí svatoušci. Spíše naopak - v minulosti vytvářeli mnoho problémových situací.

Když chcete být cool, fandíte Celticu. V Edinburghu podobné postavení zaujímá Hibernian, který byl nazván i jako klub "myslitelů, intelektuálů a spisovatelů."

Statistiky návštěvnosti

Na závěr něco málo ze statistik - můžete si prohlédnout průměrné počty diváků na stadionech v akutální sezoně.
Poř.
Klub
Prům.návš.1
Celtic FC
57.3882
Rangers FC
49.3853
Heart of Midlothian FC
14.2004
Aberdeen FC
12.9415
Hibernian 1875 Edinburgh
12.5706
Dundee United FC
8.4477
Motherwell FC
5.7738
Kilmarnock FC
5.6669
Falkirk FC
5.49810
St. Mirren FC
5.46511
Inverness Caledonian Thistle FC
4.47612
Hamilton Academical FC
3.948.
Celkem
15.301 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama