"PROTI MODERNÍMU FOTBALU" (PART ONE) - PYRO NA FOTBAL PATŘÍ

29. března 2009 v 21:48 | Morty
První článek do nové sekce příspěvků "Proti modernímu fotbalu" je tady!

Mnoha expertům je trnem v oku. V jejich očích je vnímána jako takřka smrtelná zbraň. Stává se nepřítelem fotbalové vrchnosti. Pyrotechnika na stadionech.


Široká veřejnost má o pyru podivnou představu. Média jí pravidelně servírují zprávy o dělbuších či dýmovnicích, které nějakým způsobem narušily průběh fotbalových utkání. Pseudoexperti z policie a bezpečnostních složek ČMFS pak označí pyrotechniku za prvek, který je na fotbalových stadionech naprosto nežádoucí. Není tedy divu, že si nefotbalová veřejnost používání pyra v hledišti spojuje právě jen s dýmovnicemi apod. a je proti němu.

Přitom pyro na stadionech je (nebo mělo by být...) o něčem jiném. Nádherné efekty stroboskopů, hirošim nebo červených ohňů zůstavají lidem "zvenku" utajeny, média je takřka neukazují. Přitom taková povedená pyroshow bývá (alespoň pro mě) nebývalou podívanou, která dokáže umocnit atmosféru na stadionech a vytrhnout fanoušky z letargie při sledování nudného zápasu.

Podobné pyrotechnické efekty by snad bafuňářům z vedení svazu a policie vadit nemusely, říkám si. Omyl.

Pro ně je pyro nebezpečná zbraň. Ne že bych divil - pokud by byli tito pánové při manipulaci s pyrotechnikou stejně neschopní, jako ve svých funkcích, jejich případné zranění by se dalo očekávat. Normální fanoušek se však nemusí obávat. Nelze říct, že je pyro na stadionech 100% bezpečné. Jenže co v dnešní době je, že...

Vodou na mlýn příznivcům zákazu pyrotechniky jsou incidenty podobné tomu, který se nedávno stal na Letné. Někdo z domácího kotle hodil na hrací plochu dělbuch, který nešťastnou náhodou dopadl velmi blízko podavače míčů. S pyrotechnikou na hřišti však nezápasí jen sparťané. I my máme své zkušenosti.

Toto jednání ale ostře odsuzuji. Vždyť házení čehokoliv (včetně pyra) na hřiště není v zájmu nikoho. My, fanoušci, bychom si mezi sebou měli udělat pořádek a osůbky, které si s odhazováním věcí na hrací plochu hlavu nelámou, bychom měli řádně ponaučit o nesprávnosti jejich chování. Tato varianta se ovšem naneštěstí příliš nepraktikuje.

Kdyby ano, alespň bychom ubrali jeden argument odpůrcům pyrotechniky. Takhle se budou represe vůči jejímu používání stále více stupňovat. Až jednou bohužel v ČR skončíme (v tomhle ohledu) podobně, jako ve slavné Anglii - absolutní zákaz pyra pod pohrůžkou tvrdých sankcí. Ne takový, jaký máme u nás dnes. Mnohem ostřejší. Zákaz, který bude platit i na Baníku...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 el mariachi el mariachi | 10. dubna 2009 v 9:31 | Reagovat

kdyby na fotbale nebyla pyrotechnika ,asi by to nebyla fajná atmosféra ,ale měli by si spartani dát pozor kam to hážou ,sice není se totiž divit že trefili kluka co podává míče ,když s tím neumí.. ;) bp !4ever!!

2 mamfi mamfi | E-mail | 25. června 2009 v 23:56 | Reagovat

Pyro na fotbal jednoznačně patří, smrt modernímu fotbalu! Nyní se volí nové vedení je potřeba tuto otázku nastínit a řešit,jinak obdivuji ostravské fans to co doma předvádíte ..klobouk dolů,hl. aby to neskončilo je potřeba proti tomu bojovat a zachovat alespon určitou benevolenci v tomto směru.Nesmíme si nechat vzít radost a potěšení s fotbalu!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama