LETEM FANOUŠKOVSKÝM SVĚTEM: TURECKO

30. března 2009 v 15:50 | Morty
Na tomto webu se nyní budete pravidelně setkávat s rubrikou, ve které budu detailněji prozkoumávat jednotlivé fanouškovské scény z celého světa. A abychom začali zostra, vydáme se prvně do Turecka. Přeji příjemnou zábavu!


Fotbal je pro Turky půlka jejich bytí. Jsou to fanatici, blázni.

Průměrná návštěva na zápas dosahuje 14.000 fanoušků (i v rámci celé Evropy slušné číslo). Nejvíce lidí chodí na fotbal v Istanbulu, kde sídlí tři elitní fotbalové kluby - Fenerbahce, Besiktas a Galatasaray. A právě tyto kluby s velkou fanouškovskou základnou zde dostanou největší prostor.

O tom, komu patří jejich srdce, nemusí fanoušci dlouze hovořit. Stačí se podívat na jejich oděv, složený z barev vyvolených klubů. Anebo na poznávací značku vozů. BJK, KS, FB - to nejsou suché zkratky, to je celý člověk. Neexistuje žádný náboženský nebo třídní základ obrovské rivality. Často se při derby spustí velká vlna násilností. Vítejte v pekle, tak fanoušci vítají soupeře. A peklo je to opravdu divoké.

Fenerbahce SK

Založení klubu: 1907
Stadion: Fenerbahçe Sükrü Saracoglu Stadi (kapacita 52.500 sedících diváků)

Stadion je pojmenován po tureckém ministru financí z 30.let minulého století, který se zasloužil o stavbu nového stánku pro Fenerbahce. Letos bude hostit finále Poháru UEFA. S kapacitou přes 50.000 diváků je největším stadionem, na kterém se v Turecku hraje fotbalová liga. Průměrná návštěva na ligu dosahuje 40.000 fanoušků na utkání, což je v rámci Turecka jednoznačně nejvíc.

O kvalitě supportu, chorea a pyra snad netřeba hovořit, přiložené ukázky řeknou více, než všechna slova.

Fenerbahce má několik fanouškovských organizací: Genc Fenerbahceliler (GFB), Kill For You (KFY), Antu/Fenerlist, UniFeb, Group CK (Cefakâr Kanaryalar), Vamos Bien nebo SUADFEB.

A jaké je motto fanoušků? Když jsme na popravišťi, naše poslední slovo je "Fenerbahce".

Stadion
Prezentace
Galatasaray SK

Založení klubu: 1905
Stadion: Al Sami Yen Stadi (kapacita 26.750 diváků)

Klub sídlí od r.1964 na stadionu pojmenovaném po zakladateli Galatasaraye. Kapacita stadionu není pro klub s největším počtem fanoušků v Turecku dostačující, v říjnu 2009 se tedy chystá stěhování do nové Türk Telekom Areny, která stojí blízko současnému stadionu. Některé zápasy odehrál Galatasaray na zrekonstruovaném Ataürkově stadionu, kde byl také ustanoven celoturecký návštěvnický rekord - 82.000 fanoušků. Nová aréna stála 191 milionů $ (nejsou zde započítány náklady na infrastrukturu a okolní stavby) a pojme 58.000 diváků. Tímto počtem tak trumfne stadion konkurenčního Fenerbahce.

Existuje mnoho různých fanouškovských organizací, avšak zdaleka nejznámější je UltrAslan. Skupina byla založena r.2001 a narozdíl od jiných je nepolitická. Jejím symbolem je lev. UltrAslan má rozmanitou strukturu poddivizí a podporovatele v různých koutech světa.

Současný stadion
Nový stadion
Prezentace


Besiktas JK

Založení klubu: 1903
Stadion: BJK İnönü Stadium (kapacita 32.000 diváků)

Besiktas je velká evropská oblast Istanbulu, která leží na pobřeží Bosporu. A podle této oblasti dostal své jméno i klub, který zde sídlí.

Nejstarší sportovní klub v Turecku hraje od r.1947 na stadionu pojmenovaném po 2. prezidentovi Turecka. Před pěti lety byl stadion rekonstruován a dnes na něj průměrně chodí druhá nejvyšší návštěva v zemi (po Fenerbahce).

Podle slavného brazilského fotbalisty Pelé je z tribun stadionu vůbec nejkrásnější výhled do okolí na světě. Stadion stojí na dohled od úžiny Bospor, která odděluje Evropu od Asie, fanoušci Besiktase tak mají jako jediní na světě možnost vidět z fotbalového stadionu hned dva kontinenty. Zahlédnout zde i několik významných historických památek.

Třebaže v Turecku fandí více lidí Galatasarayi či Fenerbahce, fanoušci "černých orlů", jak se klubu přezdívá, se rozhodně nenechávají zahanbit. Z ďábelského prostředí se mnoha soupeřům rozklepou kolena. Jeden doklad za všechny - tamní fanatici údajně vytvořili světový rekord v hlasitosti fandění. V utkání proti Liverpoolu dosahoval jejich support neuvěřitelné hodnoty 132 decibelů, což už překračuje práh bolesti (viz prostřední video nalevo).

Besiktasi, můj život je dárkem pro tebe, zpívají fanoušci. Tohle je turecká mentalita.

Stadion
Prezentace 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jindra jindra | E-mail | 12. srpna 2009 v 21:16 | Reagovat

Velmi zajímavé čtení! V říjnu se chystám do Istanbulu a rád bych viděl Baroše v akci. Po shlédnutí videa však nevím, jestli se nemám obávat vlastní úhony.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama