AUSTRIA (RED BULL) SALZBURG - REKLAMA NA KOMERČNÍ FOTBAL

31. března 2009 v 17:50 | Morty
Předpokládám, že o případu slavného rakouského klubu Austria Salzburg, který po odkoupení firmou Red Bull v podstatě zanikl, jste už slyšeli. Jestli ne, rozhodně čtěte dál. Tento příběh totiž slouží jako memento před podobnými zájmy jinde.

Red Bull přichází na scénu

Fotbalový klub Austria Salzburg byl založen r.1933. Hlavně během posledních let své historie se výrazným písmem zapsal do historie rakouského fotbalu. V devadesátých letech získal třikrát mistrovský titul a v r.1994 se dostal do finále Poháru UEFA. V kronikách fotbalových fanoušků však bude asi výrazněji zapsáno černým písmem datum 6.dubna 2005, kdy klub odkoupila firma Red Bull. Fanoušci asi netušili, jakého rodea se v blízké době dočkají...

Po vstupu Red Bullu do klubu zavládlo u příznivců krátké nadšení. S penězi Red Bullu by mohla Austria zase jít kupředu a Red Bull by mohl s Austrií Salzburg oslovit nové okruhy zákazníků. Jenže ono nadšení zanedlouho odprchalo.

Plané sliby

Při prezentaci dresů na novou přišel velký šok, od nové sezony totiž mužstvo nemělo hrát v tradiční fialovobílé kombinaci, nýbrž v červenobílém a modrobílém (barvy Red Bullu). Navíc i klubový znak už tradiční barvy skoro neobsahoval. Původně vedení prohlašovalo, že barvy zůstanou zachovány, zanedlouho se však fanoušci dozvěděli, že ono prohlášení mělo jen uklidnit "nežádoucí" zákazníky, jak nazýval Red Bull své odpůrce...

Proti těmto praktikám fanoušci samozřejmě protestovali. 18.června 2005 na prvním přátelském utkání vběhlo 50 salcburských na hřiště, aby nenásilným způsobem demonstrovali za své cíle. Tato akce se postarala o rozruch v médiích, zčásti byla přijímána pozitivně, některá média ale zase zvolila obvyklé zaškatulkování. Během dvou týdnů se proti krokům nového majitele ohradilo okolo 10.000 fanoušků Austrie, kteří se podepsali na petici. Ani to jim však nepomohlo. Komercializace tradičního klubu v moderní paskvil bujela vesele dál.

I když by si člověk myslel, že se fans Austrie dostali až na dno, přišly pro salzburské fanoušky ještě krušnější chvilky. Při přípravném zápase v Seekirchenu proti Hajduku Split nebyly někteří fanoušci oblečení do fialových barev pořadateli vpuštěni na stadion, přestože podle Red Bullu byly fialová a bílá stále oficiálními barvami klubu.

Takhle vypadá "show"


První domácí zápas naplno ukázal, jak se věcí mají. Před stadionem byli baviči na chůdách, horská kola a podobný cirkus. Uvnitř i během zápasu hrála techno hudba. Vrchol všeho ale bylo vyhrávání atmosférové muziky při žluté kartě, kterou dostal hráč Austrie. V tu chvíli musel zasáhnout rozhodčí, protože něco takového není dovoleno. Kromě toho umístil Red Bull na stadionu 300 bavičů v toreadorských kostýmech s bílými šátky, kteří měli vytvořit atmosféru býčích zápasů. Opravdové fandění to nebylo, spíš uměle vytvořená atmosféra jako na beachvolejbale.

Red Bull. Tak se dneska jmenuje kdeco. Kromě předraženého energetického nápoje je to fotbalový klub v Rakousku, tým formule 1, americký fotbalový klub z New Yorku nebo třeba závody v ledovém korytě. Opravdu zajímavou směsici sponzoruje majitel firmy, rakouský miliardář Dietrich Mateschitz, který mimochodem v Salzburgu žije...

Několikaměsíční dohady mezi vedením a fanoušky k ničemu nevedly. Někteří se přizůsobili a začali fandit Red Bullu Salzburg. Ti, kteří chtěli ochránit 72 let trvající tradici SV Austria, však založili staronový klub s původním názvem.

Tradiční hodnoty ožívají. V "novém" klubu

V říjnu 2005 se nespokojené skupině fanoušků podařilo pro sebe zaregistrovat původní jméno SV Austria Salzburg a znak. Pokus spojit se s jedním místním klubem nevyšel, a tak od sezony 2006/07 vznikl kompletně nový tým, který začal hrát sedmou nejvyšší rakouskou soutěž. Klub dvakrát po sobě postoupil do vyšší soutěže, letos tak hraje již v 5.nejvyšší soutěži, kterou znovu vede Historie tradičního klubu naštěstí pokračuje i nadále. Jen v trochu nižší soutěži, než bylo obvyklé. Fanoušci však mají z fandění svému klubu stejnou radost jako kdysi. A to je ze všeho nejdůležitější.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Krutovládce Krutovládce | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 23:38 | Reagovat

Vstřebal jsem to, neboť žádný učený z nebe nespadl....žeee:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama