UŽ VE ČTVRTEK - ODVETA 1.KOLA POHÁRU UEFA

29. září 2008 v 15:39 | Morty |  NEWS!!!

Už ve čtvrtek čeká fotbalisty Baníku Ostrava odvetný zápas 1.kola Poháru UEFA na půdě ruského Spartaku Moskva. Slezané nazajížděli na východ s kdovíjakými vyhlídkami na postup - jejich postup by byl brán jako velké překvapení. Mohlo by se to však Baníku podařit? Nebo se snad máme obávat podobných debaklů ze hřišť soupeřů jako v minulých pohárových rokách?
Sázkové kanceláře to vidí jednozačně. Třeba Tipsport označil příležitost na postup Spartaku nízkým kurzem 1,06:1, Baník byl ohodnocen kurzem 6:1.

Už mnohokrát jsme se ale přesvědčili, že papírové předpoklady nemusejí nic znamenat.
Výsledek 0:1 si hráči Baníku doma proti Spartaku určitě nevysnili. Hostující hráči se nehnali nijak drtivě do útoku, ostravskému celku dovolili nejednu šanci. Díky výbornému Pletikosovi a smolném Bolfově vlastenci si však Spartak odvezl domů do Moskvy skvělý výsledek 0:1. To možná předčilo i očekávání, s nimiž ruský celek do Ostravy přijel.
Na domácí půdě stačí Spartaku s Baníkem neprohrát. Při prohře 0:1 by šel zápas do prodlužení, při jakkékoli jiné výhře Baníku po 90 minutách hry by postupoval slezský klub. Řeknete si: vyhrát 2:1 by přece nemusel být neřešitelný problém. Osobně mám obavy, že neřešitelný bude.
Domácí stadion s umělou trávou - jednoznačná výhoda pro Spartak. Třebaže i Baník na umělce docela často v zimě trénuje, pravidelnou zápasovou dávku na tomto typu povrchu tím vynahradit nemůže. Samotný stadion je velmi rozlehlý, je tedy otázkou, jestli na něm před zraky mnoha bouřících diváků hráči Baníku neznervózní. Zvyklí na podobné prostředí totiž rozhodně nejsou.
Po prohře se Spartakem nastoupil Baník doma proti Příbrami. Výhrou 2:0 nastartoval vítěznou šňůru, která pokračovala výhrami v Boskovicích (7:0) a v Plzni (3:1). Jenže srovnávat třeba kvalitu Plzně a Spartaku jaksi nejde. Jestli se Baník opravdu zvedá, to prokáže až zápas v Moskvě proti kvalitnímu soupeři.
Spartak Moskva po zápase v Ostravě nastoupil doma proti vedoucí Kazani a podlehl ji 0:1. Pak následovalo dvojutkání v Jaroslavli. V obou případech - ruském poháru i v lize - zvítězil Spartak shodně 1:2. V lize se o to brankově postarali Rodriguez a Fathi.
Oba týmy začaly aktivně, první branku vsítili domácí, dalekonosnou střelu Semočka chorvatský brankář Stipe Pletikosa odvrátil evidentně za brankovou čárou, ale Stanislav Sušina byl jiného názoru a gól neuznal. Byl to jen začátek, druhou branku Šinnik vsítil uprostřed druhého poločasu, ale Monarev byl v ofsajdu. Také Spartaku neuznal Sušina branku. Ne všechny góly však rozhodčí neuznal. Ještě v prvním poločase Spartak vsítil dvě branky, ve 21. minutě napravil zaváhání v zakončení Baženova navrátilec z hostování Clemente Rodriguez. V 61. minutě se Šinniku podařilo snížit na 1:2, přihrávku Bojarinceva usměrnil do sítě Monarev. Navýšit vedení Spartaku mohl Maidana, ale finální přihrávky mu jdou přeci jenom lépe, spálil totiž dvě velké příležitosti. Šinnik si vytvořil tlak, ale na pevnou obranu Spartaku neměl recept. Přesto svěřenci trenéra Laudrupa udělali chybu, která je málem stále tři body, ale útočník Chazov v koncovce neuspěl. Spartak v náročném utkání porazil outsidera 2:1 a trenér Michael Laudrup si připsal první vítězství ruské ligy.
Další argument proti Baníku je jasný - výsledky v pohárové Evropě na hřištích protivníků. Poslední debakl z Heerenveenu pamatuje z hráčů, kteří budou Karlu Večeřovi v Moskvě k dispozici, jen R.Zeher. Ten v Nizozemsku nastoupil na poslední desetiminutovku. Hrál i Franta Rajtoral, kterého však v současnosti trápí únavový syndrom. Pro srovnání nabízím sestavu z Heerenveenu a pravděpodobnou základní jedenáctku, která vyběhne ve čtvrtek na trávník.
SC Heerenveen - Baník Ostrava 5:0 (2:0)
Raška - Hoffman, Klimpl, P. Besta, Čížek (80. Zeher) - Rajtoral (61. Racko), Bystroň, Staněk, Magera (64. Žůrek), Metelka - Papadopulos.
Nyní: Vašek - Řezník, Bolf, Neuwirth, Tchuř - Marek, Otepka, Galásek, Mičola - Lička - Svěrkoš
Jedinečnou šanci vyvrátit neblahou statistiku mají hráči už ve čtvrtek. Od 18 hodin SELČ (20:00 ruského času) odveta -> Spartak Moskva - Baník Ostrava.