POVINNÉ VÍTĚZSTVÍ SE RODILO TĚŽCE -> BANÍK - KLADNO 1:0

2. srpna 2008 v 22:00 | Morty |  ZÁPASY "A" TÝMU
Čekali jste, že Baník doma porazí soka z Kladna stejně jednozačně, jako v uplynulých dvou sezonách? Omyl! Duel favorita se středočeským outsiderem rozhodl až v 72.minutě nejlepší střelec loňského ročníku - Václav Svěrkoš.
Baník vyrukoval na soupeře v nových modrobílých dresech, které si zvolili sami fanoušci. Inovovanou sadu dresů chtělo použít i Kladno, jenže tu jim rozhodčí Kovařík zatrhl, a tak museli vzít kladenští fotbalisté zavděk modrooranžovými dresy Baníku z minulé sezony...

Na mokrém trávníku se hrál od začátku tvrdý fotbal. Očekávaný tlak ze strany Baníku v počátku utkání nepřicházel. Do ojedinělých šancí se spíš dostávalo Kladno, konkrétně Šisler. Hlavně pokus z přímého kopu v 11. minutě neměl špatné parametry a baníkovský brankář Vašek měl co dělat, aby ho vyboxoval do bezpečí.
Po pomalejším startu se Baník dostal do výraznější převahy okolo 20.minuty. Po chytrém pasu Lukeše zaběhl za obranu Svěrkoš, obešel Hajníka a napřáhl ke střele. Kladenský bek mu však ránu v poslední chvíli zblokoval. V dvaadvacáté minutě se Baníku naskytla největší příležitost první půle. Svěrkoš vysunul Rajtorala, který odcentroval na Střihavku, ale jeho střelu kladenský Pavlík vyrazil na roh.
Střelec vůbec první branky na letošním EURU na sebe upozornil v 36.minutě, jeho střelu z otočky z hranice šestáctky ale kryl kladenský gólman Pavlík. Rovnou z protiútoku Mašanský vyzval centrem z pravé strany Zachariáše a jen tygří skok gólmana Vaška odvrátil gólovou hlavičku z osmi metrů.
Po změně stran měl Baník míč mnohem víc na svých kopačkách. V 57.minutě se domácí fotbalisté dožadovali penalty po kontaktu míče s Killarovou rukou, píšťalka sudího ale zůstala němá. Do stoprocentní šance se později dostal aktivní Střihavka, ovšem zblízka napálil míč rovnou do brankáře Pavlíka.
Převaha domácích byla zúročena v 72.minutě. Kapitán Lukeš zabojoval na brankové čáře u pravé tyče, přihrál pod sebe, kde tísněný Střihavka jen propustil balon za sebe a Václav Svěrkoš neměl potíže se vstřelením gólu do odkryté branky. - 1:0.
Hosté se však nechtěli vzdát a vrhli síly do útoku. V 79.minutě vytáhl parádní zákroky Petr Vašek - nejprve zlikvidoval Šislerovu střelu z 20 metrů a z následného rohu si poradil i s na dvakrát tečovanou střelou ze střední vzdálenosti, která mířila dolů k pravé tyči. Na konci zápasu už toho 9.245 diváků moc nevidělo. A to doslova. Z červených rací vznikl slušný dým, kvůli kterému rozhodčí dokonce na chvilku přerušil utkání. Na jednobrankovém vítězství Baníku to ale nic nezměnilo.
- článek bude aktualizován
Baník Ostrava - Kladno 1:0 (0:0)
Branka: 72. Svěrkoš. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Santarius. ŽK: Svěrkoš, Marek - Killar, Zachariáš, Pavlík, Šilhan. Diváci: 9245.

Sestavy:

Baník: Vašek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Rajtoral, Marek, Lukeš, Lička (90. Metelka) - Svěrkoš (84. Mičola), Střihavka (76. Zeher). Trenér: Večeřa.
Kladno: Pavlík - Bartoš, Killar, Gross, Hajník - Dubský - Mašanský (60. Kabele), Šisler, Holub (75. Šilhan), Cigánek - Zachariáš (86. Farbák). Trenér: Hřídel

Ohlasy trenérů

Karel Večeřa (Baník): "Měl jsem obavy z našeho projevu, protože jsme v tomto složení hráli poprvé a vazby a stereotypy, které přicházejí s větším počtem utkání, nám chyběly. Na výkonu to bylo znát. Ale musím mužstvo pochválit za perfektní přístup, protože i když se některé věci nedařily, vědělo, co chce hrát. Tým věděl, že může rozhodnout jedna akce, a to se nakonec i potvrdilo. V koncovce jsme se jinak nedokázali moc prosadit. Kladno mělo především dvě příležitosti po standardkách, tam nás výborně podržel Vašek."

Martin Hřídel (Kladno): "Svým výkonem jsme neudělali ostudu. Velkou část utkání jsme byli domácím rovnocenným soupeřem, bohužel jsme měli krátký výpadek, kdy jsme přestali být nebezpeční. Tým, který patří na špici tabulky, to potrestal."