PREVIEW SEZONY - BANÍK OSTRAVA

31. července 2008 v 10:58 | Morty |  NEWS!!!
Loni získal Baník Ostrava v lize třetí místo a po třech letech se tak znovu objeví v Poháru UEFA. Vysoké ambice má ostravský klub i letos. Zvládne letos Baník boj na několika frontách?
Téma č.1 bylo v letní přestávce jasné - (ne)odchod Václava Svěrkoše. Snad nikdo už nepočítal s tím, že by Svěrky zahájil i další sezonu na Bazalech. A ejhle, ono se to přece jen stalo. Přitom o nejlepšího střelce loňské sezony se zajímalo mnoho zahraničních klubů, nejblíže dohody byl Venca v ruském Saturnu Ramenoskoje, kam však i přes vynikající finanční podmínky odmítl přestoupit.

Letní přípravné zápasy nebyly z výsledkového hlediska bůhvíjaké. Z 11 utkání vyhrál Baník čtyři, stejný počet zápasů prohrál. "V přípravě dostali hodně příležitostí mladí hráči. Po zúžení kádru z nich sice zůstal v A týmu pouze Markovič, ale pokud prokáží kvalitu i ostatní, dveře A týmu mají otevřené. Mrzí mne skutečnost, že jsme v přípravě nemohli ani jednou nastoupit v optimálním složení," řekl ohledně přípravy trenér Baníku Karel Večeřa. ,,Výsledky z přípravy jsou důležité, ale důležitější je zdraví. Teď děláme za přípravou čáru a následuje první ligový krůček. Jsou přípravy, ve kterých vše vyhrajete a pak zklamete v lize. Jsou známy samozřejmě i opačné případy," ukončil Večeřa debatu na toto téma.
V klubu se v létě odehrála řada novinek. Rekonstruován byl trávník, cena se vyšplhala na milion korun. Sázková kancelář Fortuna se stala generálním partnerem Baníku na příští dva roky. Její logo budou mít hráči na prsou i na zádech. Další novinkou je otevření klubového fanshopu v centru města. ,,Fanshop funguje zatím krátce, ale můžeme říct, že se slušně zavedl a vstoupil do podvědomí veřejnosti," uvedl Tomáš Trucha. Hlavním obchodním artiklem byly ve fanshopu zaručeně nové dresy, které pro Baník připravila společnost Kappa. Konečně z nich zmizela oranžová barva (viz obr.)
Generální manažer Verner Lička zhodnotil na předsezonní tiskové konferenci sílu kádru. ,,Podle mého názoru máme konkurenceschopný kádr s řadou osvědčených hráčů. Kvalita kádru odráží jeden ze základních cílů klubu - udržení sportovní a finanční rovnováhy. Kádr je vytvářen s dlouhodobými výhledy, ale klub se nikdy nevyhne odchodům a příchodům. Víte, že odešli Čoupek, Bystroň, Cigánek. Odešel také Magera, u kterého byla nabídka výhodná pro něj i pro klub. Vrátil se Střihavka, jednali jsme s Lafatou, vrátil se Lička. Momentálně je v kádru 18 hráčů + 3 brankáři, další adepti na A tým jsou v naší U21. Kádr je podle mého názoru silnější a lepší než před rokem. Otázkou je, jestli je až tak silný, aby navázal na vynikající jaro."
Jaké jsou cíle Baníku?
  1. navázat na ligové jaro a bojovat v lize o 1.-5.místo
  2. v domácím poháru výrazně vylepšit katastrofální výsledek z loňska
  3. podle losu v Poháru UEFA se pokusit postoupit do další fáze - pětičlenné skupiny
Kouč Večeřa definoval cíle takto: "Určitě chceme navázat na loňskou sezónu výsledkově i herně. Chtěli bychom naším fotbalem bavit lidi, přejeme si velké návštěvy nejen na Bazalech, ale přejeme si, aby za námi jezdilo hodně fanoušků i na utkání venku. V nich máme moc důležitou podporu. Už nám to pomohlo v hodně zápasech."
Podpora fanoušků. To je výhoda, která by v tuhém boji o místo na výsluní mohla hrát Baníku do karet. Mnoho příznivců doprovází hráče i na venkovní utkání. ,,Rádi bychom ještě zvýšili průměrnou návštěvnost," uvedl Verner Lička. Loni chodilo na Baník v průměru 11.000 diváků.

Pohled Karla Večeři

,,Pokud budeme kompletní, budeme hrát kolektivně a vyhnou se nám zdravotní problémy, měli bychom být letos ještě silnější. Přesto vím, že hlavně Lukáš Magera se bude nahrazovat těžko. Jeho cit pro presink, ochota udělat krok navíc a černá práce v defenzivě budou scházet, to musíme nějakým způsobem nahradit. Navíc nás čekají minimálně dva zápasy v Poháru UEFA, proto byla příprava trošku náročnější než v minulosti. Očekávám ale od hráčů, že se budou schopni hlídat. Jde nám o stejný cíl. Aby se neupnuli na falešné kamarádství a dokázali si sami mezi sebou říct, jak se chovat, když hrají dvakrát v týdnu. Můžeme tak dělat postupné kroky. Prvním je dobrá příprava, druhým povedený start ligy. Když první dva kroky zvládneme, jednodušeji se nám poté přejde k tomu třetímu kroku - Poháru UEFA. Tým je složen z řady ofenzivních hráčů, ovšem žádné mužstvo nebylo úspěšné, pokud nemělo zvládnutou také defenzívu. Musí to být vyvážené. V našem kádru jsou osobnosti, které se musejí podřídit zájmům mužstva. Stačí se podívat na tým a je jasné, že bychom měli mít vepředu obrovskou kvalitu. Těším se na sezonu, protože neznám trenéra, který by nechtěl hrát pohledný útočný fotbal."

Koho sledovat?

Václav Svěrkoš - uvidíme, jak dlouho v Baníku vydrží. Zřejmě nejlepší ligový hráč v jednom rozhovoru uvedl, že 20 vstřelených branek v sezoně není nereálných. Těšme se.
Martin Lukeš - většinu loňské sezony promarodil, ukázal se až ke konci soutěže. Po dlouhé absenci to nebylo ono, nyní má ale baníkovský kapitán šanci znovu prokázat svůj herní um. Překoná ve středu zálohy Otepku?
Rudolf Otepka - musí si zvykat na jinou pozici v záloze. V jejím středu totiž zřejmě bude nastupovat Lukeš a jako defenzivní štít Marek, Otepka by tak měl putovat na kraj záložní formace. Hráč jeho kvalit by v sestavě rozhodně neměl chybět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama