SVĚRKOŠ JE KRÁL FOTBALOVÝCH TRÁVNÍKŮ

20. května 2008 v 20:06 | Morty |  NEWS!!!
Útočník Baníku Ostrava Václav Svěrkoš triumfoval v soutěži deníku Sport o Krále fotbalových trávníků. Nejlepší ligový střelec nasbíral v průběhu celé sezony nejlepší známky, korunován byl na slavnostním večeru, kde vyhlašovali své ankety Sport, Česká televize a Český rozhlas. Pro Svěrkoše to nebyl jediný triumf - získal Cenu Josefa Bicana, která se uděluje nejčastěji skorujícímu českému útočníkovi a také Cenu Josefa Masopusta. Tu získává ligový hráč, který má největší součet vstřelených branek a golových přihrávek.
V hlavní soutěži o Krále fotbalových trávníků Svěrkymu zdatně sekundoval Ruda Otepka, který nakonec skončil druhý. Třetím ostravským fotbalistou, který se nachází v ideální jedenáctce uplynulé sezony, je Lukáš Magera.

Všem vládne Svěrkoš

Jak se určovalo pořadí - v každém prvoligovém utkání oznámkovali redaktoři a spolupracovníci deníku Sport všechny fotbalisty, kteří v něm odehráli alespoň třicet minut, nebo nastoupili v základní sestavě a odehráli minimálně deset minut. Známky udělovali na stupnici jedna až deset, přičemž jednička značila nejslabší možný výkon, desítka naopak výkon vynikající. Do závěrečného hodnocení byli zahrnuti hráči, kteří nasbírali alespoň dvacet zmíněných známek. Konečné pořadí bylo stanoveno podle aritmetických průměrů všech hráčem dosažených známek. (zdroj: www.deniksport.cz)
***
Vaniak - Suchý, Trousil, Kadlec - Polách, Verbíř, Horváth, Otepka - Svěrkoš, Magera, A.Besta
MARTIN VANIAK (37 let) SLAVIA - 3 (5,64/25) Očima experta Vladimíra Táborského: "Výrazně pomohl Slavii k titulu, prakticky celou sezonu si držel standardní formu, chytal bez větších výkyvů."
MAREK SUCHÝ (20 let) SLAVIA - 1 (5,71/24) Očima experta Vladimíra Táborského: "Podzim měl výrazně lepší, nastupoval i na místě defenzivního záložníka, ale pro mě je to obránce. Nejlepší léta má před sebou."
JAN TROUSIL (32 let) BRNO - 1 (5,70/27) Očima experta Vladimíra Táborského: "Důrazný obránce, který hraje výborně hlavou, do formy se dostal až v posledních letech, kdy se z průměrného hráče stala opora týmu."
MICHAL KADLEC (23 let) SPARTA - 1 (5,52/29) Očima experta Vladimíra Táborského: "V závěru soutěže se nevyvaroval drobných chyb, ale je to mladý perspektivní hráč, který má vše ještě před sebou."
TOMÁŠ POLÁCH (31 let) BRNO - 1 (5,85/26) Očima experta Vladimíra Táborského: "Takových hráčů je v naší lize málo. Umí dirigovat tým, čte hru, výborně přihrává, má skvělou kopací techniku, a dává i góly."
PAVEL VERBÍŘ (35 let) TEPLICE - 5 (5,96/28) Očima experta Vladimíra Táborského: "Jeho forma byla pro mnohé překvapením, ve svém věku měl jednu z nejlepších sezon v lize, Teplice mu vděčí za dobré umístění."
RUDOLF OTEPKA (34 let) OSTRAVA - 1 (6,04/25) Očima experta Vladimíra Táborského: "Prospěl mu přestup z Příbrami do mnohem kvalitnějšího týmu. Uplatnil svůj přehled a zkušenosti."
PAVEL HORVÁTH (33 let) SPARTA - 4 (6,00/24) Očima experta Vladimíra Táborského: "Pořád patří k naší lize k tomu nejlepšímu, co je k mání. Má kopací techniku, má myšlenku, kterou umí realizovat a prodat."
VÁCLAV SVÉRKOŠ (24 let) OSTRAVA - 2 (6,23/22) Očima experta Vladimíra Táborského: "Patnáct gólů svědčí o jeho střeleckých kvalitách. Ve své kariéře má jistě na to, aby se vrátil do ligových soutěží, které už okusil. A prosadit se tam víc."
LUKÁŠ MAGERA (25 let) OSTRAVA - 1 (5,73/26) Očima experta Vladimíra Táborského: "Toho chlapce moc neznám, ale dokáže se prosadit v šestnáctce, má cit na gólové šance a proměňuje je."
ALEŠ BESTA (25 let) BRNO - 1 (5,67/24) Očima experta Vladimíra Táborského: "Důrazný fotbalista, použitelný na více místech v sestavě, je to hráč, který se hodí do tvrdé hry v tvrdé soutěži typu bundesligy. Ale neříkám, že na ni má."
Pozn.: V ideální jedenáctce uplynulé sezony za jménem uvádíme věk, klubovou příslušnost, číslo pak označuje, kolikrát se hráč objevil v nejlepší jedenáctce sezony deníku Sport. Další číslo je průměrná známka, jakou byl hráč v sezoně hodnocen. Za lomítkem je uvedeno, v kolika duelech byl hráč redaktory Sportu oznámkován. V sestavě B skončili hráči těsně za nejlepšími, v sestavě Z naopak dosáhli nejnižšího průměru a přitom splnili předepsané kritérium dvaceti odehraných zápasů v sezoně.

KONEČNÉ POŘADÍ

Místo jméno klub počet zn. průměr zn.
1. Svěrkoš Ostrava 22 6,23
2. Otepka Ostrava 25 6,04
3. Horváth Sparta 24 6,00
4. Verbíř Teplice 28 5,96
5. Polách Brno 26 5,85
6. Papoušek Liberec 23 5,78
7. Magera Ostrava 26 5,73
8. Suchý Slavia 24 5,71
9.-10. Kisel Sparta 20 5,70
Trousil Brno 27 5,70
11. A. Besta Brno 24 5,67
12.-13. Vaniak Slavia 25 5,64
Marek Ostrava 28 5,64
17. Vašek Ostrava 30 5,57
25. Rajtoral Ostrava 22 5,45
33.-34. Bystroň Ostrava 28 5,32
52.-54. Řezník Ostrava 25 5,12
55.-56. Tchuř Ostrava 20 5,10

S bratříčkováním je konec!

Václav Svěrkoš, vítěz anket deníku Sport: "V zahraničním angažmá už se nechci trápit"
OSTRAVA - Česká Gambrinus liga má svého opravdového krále. Ostravský útočník VÁCLAV SVĚRKOŠ získal, co se na poli individuálních trofejí vyhrát dalo. Kromě ceny pro nejlepšího hráče ve známkování deníku Sport (a člena nejlepší jedenáctky sezony), se stal také nejlepším střelcem ligy i jejím nejproduktivnějším hráčem. A nakonec dostal i pozvánku do reprezentace, která se chystá na EURO.
* Do soutěže o Krále fotbalových trávníků jste se dostal až v průběhu jara, kdy jste nasbíral potřebný počet známek. Sledoval jste od té doby její vývoj?
"Musím říct, že sledoval. Vlastně jsem ani neměl jinou možnost, protože kluci v kabině o tom pořád mluvili, že prý asi nějaké to ocenění ve Sportu získám. Musel jsem si udržovat nějaký přehled, abych věděl, o čem je v kabině řeč."
* Spoluhráči k tomu měli nějaké poznámky?
"No jo, Ruda Otepka byl nějaký nervózní. Jestli to chtěl vyhrát on, nebo co... (usmívá se). Nedá se nic dělat, ale tentokrát mu to nevyšlo. Příště!"
* Jarní část sezony vám vyšla skvěle. Přitom hned v prvním jarním utkání v Liberci vás trenér Večeřa do základní jedenáctky nepostavil. Dnes už to můžete přiznat, zaskočilo vás to tehdy?
"Zaskočilo. Každý hráč, který byl zvyklý nastupovat pravidelně a najednou místo do zápasu jde na lavičku, je kvůli tomu naštvaný. I já jsem byl. I když před zápasem v kabině jsem to už nedával znát, abych nenarušil atmosféru. Trenér měl svůj plán. Chtěl, abych šel na hřiště čerstvý v průběhu zápasu a pak mužstvu pomohl. Dnes musím přiznat, že mu ten tah vyšel, protože jsem v průběhu zápasu přišel na hřiště a dal jsem gól."
* Napadlo vás, když jste se loni v létě vracel z Německa zpět do Baníku Ostrava, že byste se za rok mohl ocitnout v nominaci na EURO?
"Nenapadlo. Já jsem šel do Baníku s tím, že se chci herně uklidnit a znovu se dostat do nějaké pohody. Ale abych přemýšlel o mistrovství Evropy, to by bylo ode mě hodně odvážné. Že se mi nakonec povedlo se tam dostat, to je opravdu skvělá věc. I když ještě tam nejsem, pořád ještě se to může změnit. Ale už jen pozvánka na soustředění před mistrovstvím je pro mě velké ocenění."
* Je velmi pravděpodobné, že po mistrovství Evropy dostanete znovu šanci přestoupit do některé ze zahraničních lig. Budete při výběru klubu, do něhož přestoupíte, obezřetnější, než když jste odcházel poprvé?
"Budu. Rozhodně se nenechám do ničeho tlačit. Dám si pozor nejen na to, aby to byl klub, kde se hraje kvalitní fotbal, důraz budu klást určitě i na prostředí, do něhož půjdu. Pochopil jsem, a potvrdilo se mi to i teď v Ostravě, že k tomu, abyste byl v pohodě na hřišti, musíte být v pohodě i mimo ně. Tam kde žijete, se musíte vy i rodina cítit co nejlépe. Rozhodně nechci, aby se můj případný další přestup do zahraničí proměnil v nějaké takové trápení."
* Vaše zkušenosti z německého Mönchengladbachu nejsou úplně růžové. Co kdyby se s nabídkou ozval jiný německý klub? Máte chuť se do bundesligy vracet?
"Pokud přijde nabídka, která bude splňovat i to, o čem jsem teď mluvil, pak určitě ano. Německo je přece po fotbalové stránce pořád jedna z nejzajímavějších zemí v Evropě. Jen bych si musel dát pozor, abych se už nedopustil takových chyb, které jsem udělal, když jsem přestupoval poprvé."
* Jaké chyby máte na mysli?
"Určitě už si nebudu každého pouštět k tělu tak, jako jsem to dělal poprvé. S každým jsem chtěl být kamarád, a pak se mi to ve finále vymstilo."
* Jak?
"V různých situacích, úplně konkrétní bych být nechtěl. Ale vždycky, když šlo kvůli něčemu do tuhého, někdo si řekl, no jo, Svěrki, to je fajn kluk, ten to pochopí. Pochopil jsem, že není dobré mít takovou pověst. Příště budu muset pochytit více takové té typické německé povahy. Takového toho určitého sobectví. Žádné velké bratříčkování s každým."
* Pokud v létě odejdete, budete mít mnoho důvodů vzpomínat na právě skončenou sezonu v dobrém. Je něco, k čemu se vracet rád nebudete?
"Ke zbytečné červené kartě, kterou jsem dostal někdy zkraje podzimu. A i přes vítězství, které nás posunulo k Poháru UEFA, se nebude lehce vzpomínat na chvíle před začátkem zápasu na Spartě, když jsme se dozvěděli, že náš fanoušek cestou do Prahy zahynul."
***
4
Tolik trofejí si odnesl ze slavnostního vyhlášení Václav Svěrkoš. Stal se Králem fotbalových trávníků, členem jedenáctky sezony, vyhrál Cenu Josefa Masopusta i Cenu Josefa Bicana.
KRÁLOVÉ ZAHRANIČNÍCH LIG PODLE VÁCLAVA SVĚRKOŠE Německo: Franck Ribéry (Bayern Mnichov) Anglie: Cristiano Ronaldo (Manchester United) Itálie: Zlatan Ibrahimovic (Inter Milán) Francie: Juninho (Olympique Lyon) Španělsko: Raúl (Real Madrid)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Altair Altair | Web | 21. května 2008 v 17:29 | Reagovat

U mě na blogu je bleskovka tak se plsky zapoj!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama