PETERA: POHÁR UEFA BANÍK HRÁT MUSÍ!

4. května 2008 v 11:41 | Morty |  ROZHOVORY
Pod jeho taktovkou fotbalový klub Baníku Ostrava vzkvétá, a to nejen na sportovním poli. Jeden z klíčových mužů vedení slezsko-ostravského klubu Tomáš Petera je pyšný na sportovní úspěchy, ale i na to, jak se mu podařilo z Baníku vybudovat moderní a fungující společnost. (zdroj: Moravskoslezský Deník)
V létě se výraznou měrou podílel na příchodech dvou hvězd, Václava Svěrkoše i Reného Bolfa, a oprávněně očekával od týmu, že bude útočit na pohárové příčky.

Tři kola před koncem ligy nemá Baník účast v Poháru UEFA ve svých rukou, Tomáš Petera přesto tvrdí: "Na třetím místě prostě skončit musíme. Věřím, že všichni hráči i fanoušci chápou vážnost situace a v klíčových utkáních konce sezony nám pomohou. Jsou před námi poslední tři zápasy, které musíme zvládnout."
V létě jste tvrdil, že nehrát o pohárové příčky by bylo trestuhodné… Jak jste spokojen s dosavadním průběhem ligy?
Já pořád tvrdím, že Pohár UEFA hrát musíme. (důrazně) Naše situace v tabulce je jasná, musíme se dostat na třetí místo před Teplice.
Už ale musíte čekat i na jejich zaváhání…
To je pravda… Bez jakýchkoliv diskusí musíme doma získat šest bodů, a minimálně remizovat je třeba i na Spartě. I tam ale pojedeme vyhrát. Bude to drama, věřím však, že se šťastným koncem pro nás.
Nečekal jste přece jen o něco lepší výsledky? Baník se v celé sezoně nevyvaroval několika výpadků.
Pro mě je katastrofální zjištění, že jsme s podprůměrnou Olomoucí nezískali ani bod. Pak jsou tady dvě podzimní ostudy, v Budějovicích a v Kladně. Kvůli těmto třem zápasům nehrajeme o titul, ale jen o třetí místo. Myslím si taky, že klub, jako je Baník s tímto kádrem, si nemůže dovolit prohrát 0:3 v Kladně. To přece nejde. Tam může v nejhorším případě remizovat.
Kdy vám bylo v sezoně nejhůře?
Určitě po vyřazení v Poháru ČMFS ve Frýdku-Místku. (kroutí hlavou) To, že si dovolí klub, který má rozpočet 85 milionů, takhle prohrát, je nestravitelné pro všechny. Ve Frýdku jsme to trestuhodně podcenili - všichni.
Baník v Poháru ČMFS relativně brzy vypadl už podruhé v řadě, což se mu předtím možná i s horšími kádry nestávalo.
Dívám se na to pořád stejně. Cesta do Evropy je schůdnější přes Pohár ČMFS. To, že jsme dvakrát po sobě chyběli v závěru této soutěže, považuji za velkou chybu.
Jak podobné porážky rozdýcháváte?
Hodně špatně. Hráči mají obrovskou kliku, že mezi námi jsou dvě až tři nárazníkové zóny. Protože kdybych bral řízení klubu stejně, jak to funguje třeba v Liberci, tak by mě v této sezoně párkrát v šatně asi viděli. Asi by to pro ně nebylo nic příjemného.
Baník může hrát také pouze Intertoto Cup. Jak se na tuto soutěž díváte?
Nestrašte. Tohle je chudý příbuzný všech pohárů. Když jsme se do soutěže hlásili, tak jsme se o tom samozřejmě bavili. Verner Lička tvrdí, že ze sportovního hlediska to je prospěšná soutěž. Jeho názor respektuji.
Baník ze silné ligové pětky dokázal za celou sezonu porazit jen Brno. Není to málo?
Na druhé straně jsme ale s žádným top týmem neprohráli. Naším problémem ale spíše bylo, že jsme v mnoha těchto tzv. šlágrech nebyli na hřišti v plné síle. A vůbec se nejednalo o důvody, že by někdo byl zraněný. Čeká nás ještě zápas na Spartě, kde se o výhru musíme pokusit. Bohužel ani na Letné nebudeme kompletní.
Baník se může pyšnit nejvyšší domácí návštěvností, ale nečekal jste větší zájem fanoušků?
Ta čísla neznám úplně přesně, ale při domácích návštěvách jsme blízko k průměru jedenácti tisíc (10 827 diváků - pozn. red.), což je hodně slušné číslo. Když jsme však v létě dotáhli příchody Svěrkoše a Bolfa, tak jsem očekával ještě trošku vyšší návštěvnost. To už se ale můžeme bavit zase o tom, že Ostrava nutně potřebuje nový stadion, kde by právě fanoušci měli větší komfort. Abych se vrátil ještě k našim příznivcům, absolutorium zaslouží za výjezdy na soupeřova hřiště, to nemá obdobu. A já si vážím hlavně toho, že je neodradily ani takové výsledky, jaké museli zažít v Kladně nebo v Budějovicích.
Velkou hvězdou Baníku je Svěrkoš. Co jeho dosavadním výkonům říkáte?
Pro Baník odvádí velmi dobrou práci, je to vynikající hráč. Když k tomu mám říct něco osobně, tak tvrdím, že má stále ještě rezervu dvaceti pětadvaceti procent. Věřím, že v závěru ligy zabere stejně jako celý tým až na doraz. Doufám taky, že trenér nároďáku Karel Brückner bude natolik rozumný, že ho na EURO vezme. V české lize neběhá kvalitnější hráč.
Podzim měl ale špatný, vsítil pouhé čtyři góly …
Neřekl bych, že špatný. Nebyl však tak výrazný, jako na jaře. Mělo to ale i jiné aspekty. Věděli jsme, že mu asi může chvilku trvat, než se rozehraje, a hlavně než dožene tréninkové manko. Pak se taky přibrzdil vlastní chybou, když se nechal zbytečně vyloučit. A byl i nemocný.
Vše se zlomilo až po Novém roce, kdy se mu narodila dcera. Ví vůbec klíčový muž klubu o takových běžných starostech hráčů?
Vnímám i ty okrajové věci a samozřejmě o nich vím. Zrovna u Vaška je vidět, že mu role otce svědčí. Na jaře hraje výborně.
Na jaře ovšem začal právě Svěrkoš na lavičce náhradníků. Věděl jste o tom?
Když se dozvím sestavu den dva dny před zápasem, a prostě se mi to nějak vnitřně nezdá, tak si to nechám vysvětlit. Zrovna v tomhle případě jsem se na to díval zcela pragmaticky. Neodtrénoval tolik jednotek, nehrál v základu.
Výraznou měrou jste se zasadil také o příchod obránce Reného Bolfa. Byl jste jedním z těch, kteří mu celou dobu rekonvalescence bezmezně věřili.
René Bolf je klíčová postava Baníku (důrazně). Není to hráč, který zrovna jako Vašek Svěrkoš dá patnáct gólů a rozhodne pět zápasů. Vedle něj ale třeba vyrůstá potenciálně nejlepší stoper ligy Aleš Neuwirth. Za druhé je to absolutní profesionál, a podle mě vůbec největší, kterého v týmu máme. Nechtěl bych se nikoho dotknout, ale já to tak prostě vnímám.
Ale jeho opětovný návrat na hřiště se hodně protáhl…
Právě v těch měsících, kdy nehrál, jsem se ujistil, že jeho angažování bude pro Baník přínosem. On je dneska v pozici fotbalisty, který má vyděláno, je zabezpečený, a má také za sebou skvělou kariéru plnou úspěchů. René už doopravdy nemusí nikomu nic dokazovat. Přestože byl dlouho zraněný, pořád měl v sobě obrovskou vůli vrátit se, dokázat všem, že na to má. Tohle na něm obdivuji. Velká většina sportovců by to na jeho místě nedokázala. Jen si vezměte, jak dlouho na svůj návrat čekal. Každý půlrok podstupoval pořád stejnou dřinu, přišly další komplikace a všechno absolvoval znova. Pro mě je hodně, opravdu hodně podstatné i to, že se za první půlrok zřekl svých peněz s tím, že nenastoupil k žádnému utkání. To si myslím, že je ve sportovním světě unikát. Tohle gesto mě strašně potěšilo, zahřálo u srdce a hodně si ho u něj cením.
Stoperská dvojice Bolf-Neuwirth hraje na jaře výborně. Řada fanoušků oceňuje hlavně jejich přehled a důraz při standardkách soupeřů.
Necítím se jako fotbalový odborník, abych to dokázal komentovat. Nicméně v Brně mně přišlo, že byl zrovna Renda Bolf náš nejlepší hráč na hřišti.
Ohromnou vůli prokázal při svém návratu a rekonvalescenci Martin Lukeš, jehož absence byla taky asi znát.
S tím musím jenom souhlasit, protože v prvních dnech po Martinově zranění jeho situace nevypadala moc příznivě. On šel ale za svým návratem hodně tvrdě a udělal pro něj maximum. Proto pevně věřím, že už brzy nastane čas, kdy odehraje celý zápas.
Fanoušky Baníku určitě hodně zajímá i to, k jakým změnám může dojít v hráčském kádru v létě.
Na to je ještě opravdu brzy, čeká nás náročný závěr sezony, ve kterém musíme uspět. Hodně samozřejmě záleží na tom, jak dopadneme. V letošní sezoně jsme do sportovní oblasti Baníku investovali o 22 milionů korun více než loni. A je to taky nejvyšší rozpočet, s jakým Baník kdy hrál. Mluvit i o konkrétních plánech v kádru nechci, a ani nemůžu. V každém případě si ale někteří naši kluci musejí uvědomit, že k tomu, aby získali vysněné zahraniční angažmá, musí Baník uspět v lize. Jinak, ale máme klíčové hráče pod smlouvami, většinou i dlouhodobými. V tomto směru jsme udělali v posledním roce velký kus práce.
V letošní sezoně sklízí klub úspěchy nejen na sportovním, ale také na marketinkovém poli.
Povedly se nám personální příchody do tohoto resortu. Máme špičkové internetové stránky, kde běží TV Baník. Myslím, že fanouškům nabízíme servis, za který by se nemusely stydět ani kluby v zahraničí. Na reprezentativním plese jsme volili první Miss Baník, už brzy otevřeme v centru města vlastní fanshop. Věřím taky, že příští rok se posuneme zase o kousek dále, protože věcí, které chceme udělat, je hodně.
Můžete být konkrétnější?
Do roka otevřeme ve městě i svou restauraci, řekněme sport bar. Těch plánů máme hodně, ale zase tady nechci prozrazovat všechno.
Moc lidí o vás neví, že fotbal taky aktivně hrajete. Jak si vedou Vonoklasy B?
Hrajeme zase o první místo. Soutěži říkají spoluhráči pralesní liga, ale mě to moc baví. Navíc to hraji s kluky, které znám desítky let. Mužstvo tvoří vesměs bývalí tenisté, ale máme tam i dva klasické fotbalisty. Jsme hodně nepříjemný tým. (směje se)
Kdy jste začal hrát?
Asi před dvěma roky a moc mě to chytilo.
Na jakém postu hrajete?
(směje se) Středního beka, ale párkrát už jsem byl povolaný do áčka a hrál jsem i levého obránce.
Takže spíše René Bolf nebo Aleš Neuwirth?
Jsem spíše tvrdý, nekompromisní. Ale fotbal beru hlavně jako výborný relax.

Tomáš Petera

Narozen 19. února 1971
Tenis hrál aktivně od 7 do 22 let - 1. ligu za TK Sparta Praha a ligy v Německu a Rakousku. Po skončení závodní kariéry působil od roku 1992 jako profesionální trenér. Pod jeho vedením vyhrál Petr Korda Australian Open, Bohdan Ulihrach se stal 21. hráčem světa, Martin Damm vystoupal na 51. příčku žebříčku.
V roce 1998 se začal aktivně věnovat sportovnímu marketingu, pět let (do podzimu 2006) spoluvlastnil společnost Česká sportovní, která pracuje mj. na projektu partnerství s Českým olympijským týmem a organizuje řadu významných sportovních akcí (daviscupové zápasy organizované Českou sportovní byly dvakrát vyhodnoceny mezinárodní tenisovou federací jako nejlépe připravené na světě).
Čtyřikrát byl ředitelem mezinárodního atletického mítinku Zlatá tretra, která se v roce 2004 stala pátým nejúspěšnějším atletickým mítinkem roku. Do Prahy přivezl v roce 2006 basketbalové Final Four, dva roky působil v roli kapitána ženského reprezentačního týmu pro Fed Cup. V roli ředitele obecně prospěšné společnosti Praha Olympijská má za úkol připravit projekt na pořádání letních olympijských her v České republice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama