SVĚRKOŠ: STŘELEC POTŘEBUJE MÍT POHODU A KLID

4. března 2008 v 10:19 | Morty |  ROZHOVORY
Už mohl mít v této sezoně na kontě osm gólů. Má jich však sedm. Třetí gól, který fotbalisté ostravského Baníku v neděli vstřelili Plzni, rozhodčí útočníkovi Václavu Svěrkošovi nepřipsali. Oficiálně je vlastní, Malchárkův. "To mě mrzí, ale nedá se nic dělat. Střílel jsem a protihráč míč tečoval," řekl Václav Svěrkoš. (fotbal.idnes.cz)
Není hokej spravedlivější? Tam vlastní góly nejsou. Střelcem je hráč, který se poslední dotkne puku, byť si ho soupeř srazí do své branky.
V tom to je v hokeji lepší. Ale je těžké říct, jak by moje střela dopadla, kdyby Malchárek balon netečoval. Míč mohl někdo doklepnout do branky, ale také mohl jít za tyč, vedle.

Co je pro vás důležité, abyste se střelecky prosazoval?
Když hrajeme jako v Plzni. Pak tým šance pro mě i Lukáše Mageru, či pro toho, kdo hraje, vytvoří. Musíte být v pohodě a zůstat klidný.
Sledujete, jak se komu střelecky daří?
Lhal bych, kdybych říkal, že to jde úplně mimo mě. Spíš ale sleduju celkovou tabulku. Máme jeden společný cíl, dostat se do evropských pohárů, a ten je pro mě mnohem důležitější než nějaké individuální ocenění. A pokud bych byl i nejlepší střelec, tak to bude krásné.
Kanonýr Václav Daněk říká, že dobrý střelec musí mít hlavně intuici. S tím asi souhlasíte.
Člověk ani neuvažuje, když se někam postaví, někam si naběhne a cítí, že zrovna tam balon půjde. To je asi ta intuice.
A kde jste ji získal vy?
Úplně natrénovat to asi nejde. Nevím, jestli jsem přímo typ střelce jako byl Venca Daněk nebo pan Lička, ale momentálně mi to tam padá a za to jsem moc rád. Věřím, že ještě nějaké góly přidám.
V tabulce kanonýrů jsou před vámi sparťané Došek a Slepička. Berete to jako baníkovsko-sparťanský souboj?
To je spíš pro fanoušky zajímavé. Ale určitě budu mnohem raději, a zřejmě i naši příznivci, když Baník skončí v lize před Spartou a ta bude mít nejlepší střelce.

Kdo bude nejlepším střelcem Ostravy? Daněk sází na Svěrkoše
Po podzimu byl nejlepším střelcem ostravských fotbalistů Róbert Zeher s pěti góly. Stačily tři kola jarní části první ligy a všechno je jinak. Zeher na svůj letošní gól čeká, a tak se před něj dostali další ostravští útočníci. Václav Svěrkoš se trefil sedmkrát a Lukáš Magera šestkrát. Oba útočí na pozici prvoligového krále střelců.
Před nimi už jsou pouze osmigóloví sparťané Došek a Slepička. "Doufám, že králem střelců bude někdo z našich hráčů," přeje si Róbert Zeher.
Odmítl však, že by se baníkovci mezi sebou hecovali, kdo nastřílí více gólů. Je mu ale jasné, že s návratem do sestavy to bude mít těžké, když se jeho spoluhráčům v útoku tak daří. "Znovu čekám na svou příležitost," řekl Zeher.
Co je pro útočníka zapotřebí, aby se střelecky prosazoval? "Musí mít pohodu, důvěru od trenéra, dařit se musí celému mužstvu a nutné je i štěstí," prohlásil Róbert Zeher.
"Střelec musí mít především čich na góly. Intuici," tvrdí někdejší ostravský kanonýr Václav Daněk. "Některé situace jsou nacvičené, ale útočník musí tušit, jestli má jít metr dopředu, nebo dozadu. Zda má naběhnout před či za hráče. Dávat góly, to je hodně intuitivní záležitost."
Právě s tím se Daněk potýká i v druholigovém Fulneku, který momentálně trénuje. "Máme sice dobré útočníky, ale při některých akcích okamžitě vím, že bych zareagoval jinak. Hodně se o tom bavíme." Může být předvídavost vrozená? "Jen částečně," podotkl Václav Daněk.
"Dobrý útočník se musí naučit techniku kopu a to, že se před střelou musí podívat, kde stojí brankář." Pokud by měl Václav Daněk vsadit na to, kdo z ostravských fotbalistů bude v této sezoně nejlepším střelcem, tak má jasno - Václav Svěrkoš.
"Venca na to má. Lukáš Magera není typicky střelec ani útočník, i když už dal šest gólů a střílet umí. Dlouho hrával ze zálohy. Současné postavení mu ale svědčí. Jeho síla je v levé noze, což ukázal i gólem z výborně kopnutého přímého kopu v neděli v Plzni."
Být kanonýrem první ligy je podle Václava Daňka prestižní záležitost. Sám v sezoně 1986 až 1987, kdy byl s 24 góly nejlepším ligovým střelcem, pozorně sledoval, jak si vede.
"Útočníci to mají v hlavách a jestli někdo říká, že ne, tak nemluví pravdu. Útočníci jsou soutěživé typy. Boj o krále střelců berou vážně."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama