PLZEŇ - BANÍK 0:4 » TO JE BANÍK!!!

2. března 2008 v 20:15 | Morty |  ZÁPASY "A" TÝMU
Tak to se povedlo! V souboji o evropské poháry Baník Ostrava jednoznačně dominoval na hřišti Plzně a porazil tamní celek vysoko 0:4. Gólově se na vítězství podíleli dvěma brankami Lukáš Magera a Václav Svěrkoš, který tak skóroval i ve třetím jarním utkání. Velmi potěšující bylo také to, že se v základní sestavě objevil poprvé od svého letního návratu René Bolf. A samozřejmě podal výborný výkon.

Baník do Plzně směřoval s vidinou těžkého zápasu. Ve Štruncových sadech panoval v době výkopu silný déšť, o víkendu se navíc Plzní přehnala vichřice. Přesto se na stadionu objevila slušná, téměř pětitisícová návštěva. Dres slezského klubu oblékl v prvoligovém zápase po téměř čtyřech letech René Bolf, naopak na druhé straně chyběl Adam Varadi, pykající za 4 žluté karty. I on sledoval představení, ze kterého asi nebyl zrovna nadšen...

Zpočátku měli alespoň na chvíli navrch Západočeši, např. už v první minutě pálil po ostrém výpadu Petržela a brankář Vašek musel poprvé prokázat svůj postřeh. Otěže zápasu ale začali postupně přebírat hráči hostujícího týmu. Ve 13.minutě využil Lukáš Magera zaváhání plzeňské obrany a pod vybíhajícím plzeňským brankářem Ilizim umístil míč do brány - 0:1. Domácí se snažili, šance si ale vytvářel Baník. Rajtoralovu obrovskou šanci ještě Ilizi vytěsnil mimo tři tyče, za tři minuty však už úspěšný nebyl. K trestnému kopu se postavil Magera a levačkou umístil míč z 25 metrů přesně k tyči - 0:2. Ani to však nebylo do poločasu ze strany Baníku vše. Z podobného místa, ze kterého Magera vstřelil druhou branku, měl Baník možnost ve 42.minutě znovu zahrávat standartní situaci. Otepka po natrénované situaci nahrál míč do strany Svěrkošovi, který s pomocí Malcharkovy teče poslal balon do plzeňské sítě - 0:3. Branka byla nakonec v zápisu o utkání vyhodnocena jako vlastní. Do té doby už domácí kouč Levý vystřídal dva hráče, ani to jeho celku však moc nepomohlo. Do kabin šly týmy s jasným tříbrankovým vedením ostravského Baníku.
Ani úvod druhé půle nepřinesl tlak Plzně. Spíše naopak. V 52.minutě zpracoval Otepka centrovaný míč, nahrál jej na hranici velkého vápna Svěrkošovi, který povedeným volejem nedal Ilizimu šanci - 0:4. Svěrkoš se pomalu dotahuje na čelo tabulky střelců, které opanují sparťané Došek se Slepičkou a slávista Toleski s 8 goly. V dalších minutách se toho příliš nezměnilo. Domácí kazili, co se dalo, a tak si Baník v pohodě kráčel pro zisk tří bodů. Plzeňský zmar mohl vyvrcholit po hodině hry, děkovat ale spoluhráči mohli brankáři Ilizimu, který sebral Otepkovi z nohy brankovou střelu.
Domácí sice ještě v závěru zabojovali a v 75. minutě musel vytáhnout Vašek proti ráně Sylvestreho skvělý zákrok, ale to na osudu utkání stejně již nic změnit nemohlo. Ke konci zápasu měli ještě plzenští sérii rohových kopů, výraznější šance se jim však už nenaskytly. Baník si tak veze na východ republiky překvapivě lehce získané tři body za čtyřbrankovou výhru, mimochodem z jeho pohledu nejvýraznější v letošní sezóně. Naopak Plzeň doma letos poprvé prohrála. V jediném zápase navíc inkasovala více branek, než předtím ve všech domácích utkáních dohromady.
FC Viktoria Plzeň - FC Baník Ostrava 0:4 (0:3)
Branky:
13. a 36. Magera, 42. vlastní Malcharek, 55. Svěrkoš.
Rozhodčí: Moudrý - Novák, Douda.
ŽK: Petržela, Navrátil, Malcharek - Svěrkoš, Mičola.
Diváků: 4877.
Plzeň: Ilizi - Malcharek, Knakal, Rada, Lecjaks - Petržela, Šiml (29. Navrátil), Sylvestre, Róth (65. Vrzal) - Krbeček, Rodriguez (41. Psohlavec).
Baník: Vašek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Marek - Rajtoral, Bystroň, Otepka (67. Ficek), Mičola - Svěrkoš (71. Zeher), Magera (84. Vrťo).
Názory trenérů
Stanislav Levý (trenér Plzně): "To vlastně vůbec nemá cenu hodnotit, zda se body rozdělovaly správně. Byla to jasně zasloužená výhra hostů. My jsme sice relativně vstoupili aktivně do zápasu, první a především druhý gól zápas rozhodly. Sice jsme se snažili o půli hráče burcovat, ale bohužel se dnes až příliš ukázalo, že při absenci tak důrazných hráčů jako Trapp a Varadi můžeme mít problémy."
Karel Večeřa: (trenér Baníku): "Musím vyjádřit pochvalu celému mužstvu, protože hráči přistoupili k utkání s tou odpovědností, jaká byla třeba. Byli jsme zvlášť před poločasem jasně lepší, vycházeli nám akce na jeden dva doteky, proměňovali jsme šance. Ve druhém poločase jsme šli na hřiště už s cílem neumožnit domácím nějakou chybou dostat se do hry a čtvrtý gól nám vítězství definitivně zajistil. Na tak kvalitním trávníku se daří hra s narážečkami, což jsme ukázali již v Liberci. Doma ale hrát tímto způsobem příliš nemůžeme."