NA ÚVOD JARA BOD ZA REMÍZU: LIBEREC - BANÍK 1:1

19. února 2008 v 16:06 | Morty |  ZÁPASY "A" TÝMU
V úvodním zápase jarní části Gambrinus ligy remizoval Baník na hřišti Slovanu Liberec 1:1. Úvodní gól obstaral liberecký Papoušek deset minut před koncem, za minutu však svým vyrovávacím gólem odpověděl střídající Václav Svěrkoš.
Nevlídné povětrnostní podmínky spolu s vysíláním zápasu v TV spoustu lidí od návštěvy stadionu odradily, a tak utkání sledoval poloprázdný Stadion U Nisy. Jednozačnou hlasovou převahu zde měl tábor hostujících fanoušků. Terén byl přes trvalý mrzoucí déšť dobře připraven, dal se tedy očekávat solidní zápas ligových parametrů mezi dvěma ambiciózními celky.

Úvod zápasu patřil severočeskému celku. Do první šance se dostal v 9.minutě po Nezmarově přiťuknutí Filip Dort, jeho bomba však mířila těsně vedle Vaškovy brány. Stejně se vedlo i Papouškovi o 4 minuty později. Baník se postupně více dostával do hry, docela úspěšně si vedla zejména pravá strana zastupovaná Rajtoralem a Řezníkem. V pětadvacáté minutě mířil centr zprava na hlavu Magery, těsně před ním však míč vyboxoval v letu liberecký gólman Zlámal. Výraznější šance se už v prvním poločase nevyskytly. Liberec se postupem doby stále obtížněji dostával na dostřel a obranu Baníku nepokořil ani Bílkův pokus z voleje.

Druhá půle začala velkým tlakem ostravského Baníku, který se nechtěl smířit s remízou. Chvíli po přestávce překonal Mičola libereckého brankáře, radost mu však překazil správně zdvižený praporek asistenta rozhodčího signalizující ofsajd. Hlavní rozhodčí Kovařík chyboval v 51.minutě, kdy neviděl ruku libereckého hráče ve svém pokutovém území. Zajímavé momenty se v dalších minutách odehrávaly na obou stranách hřiště, např. Janů s Dočkalem však při svých nadějných šancích netrefili míč.
Nejzajímavější momenty celého utkání se odehrály v poslední desetiminutovce. Střídající Kerič si vykoledoval Markův faul, míč si postavil Petr Papoušek a z ten z dálky překonal Vaška - 1:0. Míč na své trajektorii několikrát zaplachtil, směr změnil i těsně před ostravským gólmanem, který si nakonec míč sám srazil do brány. Domácí se ještě nestačili doradovat a bylo vyrovnáno. V 81.minutě Magera šikovně posunul míč ke střídajícímu Svěrkošovi, tísněn Holeňákem si Venca výborně zpracoval míč a umístil jej k pravé tyči Zlámalovy branky - 1:1.
S bodem se však nechtěl Baník, potažmo Liberec smířit. V 85.minutě vyslal Magera z přímého kopu míč přes zeď, jeho technická, přesto ale dostatečně prudká střela se však pouze otřela o tyč liberecké branky. Zlámal se po míči natahoval marně. Svěrkoš upaloval směrem k liberecké bráně, Janů ho faulem připravil o míč, neviděl za to ale ani žlutou kartu. Po následných protestech obdržel náš útočník zbytečnou žlutou kartu.
Jestli si někdo myslel, že si v nastaveném čase budou týmy hlavně hlídat zisk jednoho bodu, mýlil se. Liberecký Dort sklepl míč do vyložené šance Smetanovi, jenž si nedokázal s tutovkou poradit a tváří v tvář Vaškovi vítězství netrefil. Ani na druhé straně nebyla o šanci nouze. Svěrkošův centr zleva vylákal Zlámala z brány, míč však ještě předtím na bližší tyči zasáhl hlavou Rajtoral. Balón skončil pár centimetrů od tyčky! Zápas tak nakonec skončil remízou 1:1.
Názor
Nerozhodný výsledek tomuto poměrně kvalitnímu utkání zřejmě odpovídá. V určitých fázích hry měl navrch Liberec, jindy zase Baník. Zamezí zejména horší zrak hlavního rozhodčího Kovaříka při posuzování některých situací (ruka Liberečáka v šestnáctce, stáhnutí Svěrkyho, ...). Při troše štěstí jsme si mohli z Liberce odvést všechny tři body, utkání však mohl vyhrát i tým zpod Ještědu. Z hráčů zaujal (opět) hlavně František Rajtoral, překvapivým tahem bylo nasazení Svěrkoše až v průběhu zápasu, ten však prokázal vstřelenou brankou své kvality. O výkonech jednotlivých hráčů ale až někdy přiště.
FC Slovan Liberec - FC Baník Ostrava 1:1 (0:0)
Branky: 80. Papoušek - 81. Svěrkoš. Rozhodčí: Kovařík - Filípek, Lhoták. ŽK: Holeňák - Čoupek, Svěrkoš. Diváci: 4119.

Sestavy:
Liberec: Zlámal - Šinglár, Holeňák, Polák, Janů - Dočkal (66. Kerič), Bílek, Dort, Papoušek - Radzinevičius (58. Smetana), Nezmar. Trenér: Škorpil.
Ostrava: Vašek - Řezník, Neuwirth, Bystroň, Čoupek - Rajtoral, Otepka, Marek, Mičola (53. Ficek) - Magera, Zeher (53. Svěrkoš). Trenér: Večeřa.

Názory trenérů
Ladislav Škorpil: "Kdo měl možnost vidět tu hrůzu před týdnem, tak to asi nebyl pravý obrázek výkonnosti mužstva. Dnes jsme chtěli ukázat týmový výkon se zodpovědnou defenzivou, což se až na ten výpadek před inkasovaným gólem snad povedlo. V útoku jsme se dostali do několika nadějných situací, ale když mělo dojít k přímému ohrožení branky, tak jsme při řešení těch situací chybovali. Buď jsme kazili finální přihrávku, nebo vůbec netrefili branku."

Karel Večeřa: ""Zbytečně moc jsme kazili, dopouštěli jsme se mnoha nevynucených chyb. Nedařila se nám přechodová fáze a na těchto věcech musíme hodně pracovat. Souhru celkově musíme zlepšit. Výsledek asi odpovídá dění na hřišti, i když branek na obou stranách asi mohlo být víc. Nasazení Svěrkoše v průběhu hry? Měli jsme v plánu, že Zeher s Magerou soupeře unaví a Svěrkoš plný elánu a sil se pak prosadí (úsměv). Ale jestli si řekl o místo v základní sestavě? Do dalšího zápasu je ještě šest dní a každý má dveře do sestavy otevřené. Záleží i na přístupu k tréninku, typu soupeře a mém momentálním pocitu."