BANÍK - ZLÍN 2:1

23. února 2008 v 23:28 | Johnny |  ZÁPASY "A" TÝMU
V krásný a poměrně teplý sobotní podvečer při západu slunce jsme viděli to, co jsme vidět chtěli. A tedy tříbodový zisk na Bazalech v zápase, v němž jsme byli jasným favoritem a svou roli jsme splnili, i když je třeba pořádně rozebrat jak. 8624 diváků vidělo napínavý zápas, kdy chvilky opravdové krásy střídaly chyby a odporné minely v podobě například našeho obránce Petra Čoupka nebo zlínského Zbožínka, ale i to k fotbalu patří.

Už při příchodu na Bazaly bylo jasné, že bude o tohle moravské derby, a zároveň 1. jarní zápas na domácí půdě, zájem. 8624 natěšených diváků je počet velmi slušný na české poměry, i když nesplnil očekávání médií a hráčů, jejichž předpoklady překračovaly počet 10000 diváků.
Zápas byl zahájen symbolickou minutou ticha za 3 zesnulé legendy Baníku(slepého hlasatele Dalínka a bývalé hráče Zdeňka Šajera a Ladislava Michalíka). A sotva se fanoušci rozkoukali, Baník vedl gólem Bystroně ze 4.minuty, kdy se k němu ve skrumáži po dlouhém autu dostal odražený míč. Bystroň bezchybně zamířil k tyči. Sice jsem míč pohledem z kotle viděl, jak pomalým letem dopadá na tyč, ale naštěstí jsem se mýlil a Bazaly jásaly.
Baník aktivně pokračoval a jasně Zlín přehrával. O dostatek trestných kopů nebyla nouze a doopravdy se bylo na co dívat. Několikrát hráči překvapili publikum zajímavým pojetím rozehrání standartních situací, ale míče většinou končily po odkopu zlínských hráčů v autu nebo v náruči gólmana Baránka jako třeba Svěrkošova střela z 20.minuty, kdy mu míč přiťukl Ruda Otepka a Venca trefil pouze střed brány. Nicméně Baník nepřestával tlačit a posílal do zlínské šestnáctky jeden míč za druhým.
V 38.minutě záhrál zcela jasně v pokutovém území náš bývalý hráč Marek Zúbek a proti Zlínu se měla pískat penalta, které se značně domáhali hráči i fanoušci, jenže rozhodčí ruku neviděl a hra pokračovala dál. Závěr poločasu patřil Zlínu, ale pořádné šance si nevypracoval. Zlínský útočník Malár vyprodukoval na polovině hřiště ve 42.minutě další ruku, která se po vzoru Zúbkovy nepískala.
O poločase vedl Baník 1:0, fanoušci byli spokojení, terén poznal orbu a bylo jasné, že druhý poločas bude díky těžkému terénu těžší a to hlavně pro Zlín, který potřeboval srovnat skóre.
Do druhého poločasu vstoupil lépe Baník, když v 57.minutě rozšířil svůj střelecký účet v této sezóně Venca Svěrkoš. Zlínští zadáci jej nechali v pokutovém území o samotě a Venca po přihrávce střelce prvního gólu Bystroně zachoval klidnou hlavu a Baránka překonal střelou k tyči. Následovala "kolíbka" pod tribunou, jelikož se Vencovi nedávno narodila dcera.
Ale už v 61. minutě zklidnil euforii na Bazalech zlínský útočník Malár. Po střele Krause Petr Vašek vyrazil míč před sebe a dobíhající Malár zblízka skóroval pod břevno. Myslím si, že tenhle míč měl jindy bezchybný Petr Vašek mít v rukavicích.
Snížení Tescomy se stalo zlomem zápasu. Pryč byla převaha našeho Baníčku a hru začal diktovat Zlín. Kolikrát jsem se jen držel za hlavu a zakrýval si oči při pohledu na Petra Čoupka, jehož výkon byl opravdu adekvátní hráči nějaké z nižších lig. Když se nevydařila přihrávka, pochopil bych jej, ale když netrefil při odkopu balón a souboje s protihráči, které měl jasně vítězit, nesmyslně nezvládal, říkal jsem si, co dělá takový hráč v Baníku. Tímto silně kritizuji jeho výkon, ale je to jen můj názor. Kdo na Bazalech byl a sledoval zápas, udělal sis asi úsudek sám.
V 75.minutě nás mohly všechny neproměněné šance v prvním poločase velmi mrzet, ale naštěstí při nás stáli všichni svatí a Zbožínek zahodil svou vyloženou šanci, když netrefil prázdnou bránu. Ihned jej pěkně seřval náš bývalý hráč Forrest Gump Libor Žůrek a já jen děkoval nebesům.
3 minuty po spálené šanci Zlína měl možnost pojistit vítězství David Bystroň, ale Baránek jeho střelu s obtížemi lapil. Konec zápasu byl pro diváka zajímavý a vypjatý, neboť se hra pželívala ze strany na stranu a útok střídal protiútok.
Po tříminutovém nastavení a závěrečném hvizdu si každý chachar oddechl, při děkovačce jsme si s hráči zaskákali Baník p... a za zvuku chorálů jsme se rozprchli do domovů, hospod a na vlaková nádraží jako například já s kamarády.
Chlad a zdlouhavou cestu domů určitě překonaly krásné zážitky a radost z prvních tří domácích bodů v jarní části sezóny, které snad zvěstují jen další úspěchy našeho klubu z ostravské tvrze zvané Bazaly.
FC Baník Ostrava - FC Tescoma Zlín 2:1 (1:0)